Jak można zagwarantować sobie bezpieczeństwo na śliskiej posadzce?

Wg pewnego znanego stwierdzenia, najwięcej wypadków ma miejsce we własnym domu. Jednym z najbardziej ryzykownych pomieszczeń jest łazienka, w której przez wzgląd na istniejące w niej okoliczności można bardzo łatwo się zwyczajnie poślizgnąć oraz przewrócić.


hybrydowy napęd
Autor: Falcon® Photography
Źródło: http://www.flickr.com


opony - odzwierciedlenie
Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com


Dlatego też, aby unikać tego rodzaju okoliczności, niezwykle popularne są specjalistyczne dywaniki.


Ich spodnia część może być wykonana z gumy, dzięki czemu bardzo rośnie współczynnik tarcia, który posiada znaczny wpływ na przesuwanie się dywanika po posadzce. Tego typu dywaniki przeciwślizgowe są często oferowane w zestawach składających się dodatkowo z dwóch lub trzech elementów. Poza większym dywanikiem posiadającym rozmiar ok. 60x90cm, a który przeważnie kładzie się pośrodku łazienki, taki komplet zawiera jeszcze nieduży okrągły dywanik pod szczotkę sedesową i część zakładaną na deskę toaletową. Większość tego typu dywaników jest wykonana z odpornych na wycieranie materiałów sztucznych. Mają one różnorodne barwy, które można by bez żadnego problemu dopasować do wyglądu łazienki. W sprzedaży są ponadto dywaniki przeciwpoślizgowe wykonane z bawełny, jednak trochę przyjemniejsze w dotyku są te, do produkcji których zastosowano dzianinę futerkową.


Bardzo podobnym produktem są również maty antypoślizgowe. W zależności od konkretnego wzorca, można by je wykorzystać na podłodze w jadalni albo w toalecie. Są też takie, które mają chronić przed poślizgiem w brodziku czy w wannie.
Tak te, jak i podłogowe, mogą być oferowane wg określonych wymiarów lub być cięte na jakiś podany przez klienta wymiar. Dywaniki przeciwpoślizgowe natomiast są zazwyczaj oferowane w standardowych rozmiarach, np. 75x45 albo 100x70cm.