Jak odnaleźć najbardziej profesjonalną szkołę nauki jazdy? Na które kwestie zwrócić uwagę? Co jest istotne?

Wybór dobrej szkoły jazdy to dosyć problematyczne zadanie. Okazuje się właściwie, że poziom szkolenia kursantów w naszym kraju nie jest za bardzo wysoki, niektóre zaś dane dotyczące sposobu szkolenia i wiedzy kursantów są w sumie zatrważające. To niestety zauważane jest później w statystykach policyjnych.
Za pierwszym razem taki egzamin zdaje bardzo często trzydzieści procent kursantów, więc aż siedemdziesiąt procent szkolonych będzie podchodziło do egzaminu jeszcze co najmniej raz. Jak jednak pokazuje życie, wiele osób musi podchodzić do egzaminu parokrotnie, a to sprawia, iż koszty są większe, do tego pamiętajmy, że to strata czasu i zdenerwowanie. Tymczasem nauka jazdy może skończyć się sukcesem, lecz bardzo dużo zależy od tego, jakiego rodzaju szkołę wybierzemy.

[I
kierownica, prowadzenie samochodu
Źródło: pixabay.com
W Polsce działa około 6600 takich szkół. Jak wynika z różnorodnych badań najbardziej poszukiwani są instruktorzy, jakich szkoła jazdy posiada dobre opinie, gdyż to oznacza, iż uczniowie takiej szkoły zaliczają egzamin. Może nie wszyscy od razu, lecz prędzej niż inni. Inne istotne parametry to zlokalizowanie szkoły, atrakcyjne ceny, wolne terminy, lecz również samochody, którą są na stanie. Przed wybraniem szkoły obowiązkowo warto sprawdzić, czy szkoła lub instruktor mają uprawnienia do prowadzenia nauki jazdy. Dość łatwo to sprawdzić, ponieważ ewidencja ma miejsce we właściwym urzędzie patentowym albo miejskim. Przed rozpoczęciem kursu obowiązkowo trzeba sprawdzić regulamin danej placówki, aby uniknąć kosztów takich jak obowiązkowe dokupienie paru godzin jazdy czy coś w tym typie.


Istotne również, żeby w regulaminie znalazł się zapis o zaplanowaniu wewnętrznego egzaminu, a jeszcze ważniejsze jest to, czy tego rodzaju egzamin nic nie kosztuje. Musimy także sprawdzić, jak i przez jaką osobą prowadzone są zajęcia teoretyczne. Niekiedy tego rodzaju lekcje są prowadzone przez osoby bez predyspozycji pedagogicznych, więc są nudne i monotonne, ciężko w czasie nich się czegoś nauczyć. Jednocześnie warto pamiętać, że szkolenie z pierwszej pomocy musi być przeprowadzone “na żywo”, ponieważ wtedy możemy praktycznie nauczyć się, jak ratować ludzi. Niektóre szkoły idą na skróty i robią tego rodzaju szkolenia puszczając film z płyty, to niedopuszczalne.