Jakie są najpopularniejsze argumenty za i przeciw powszechnego dostępu do broni? Czy taka debata wciąż wzbudza tak wiele emocji?

Posiadanie broni budzi w ludziach różne emocje. Jedni sądzą, iż broń dobrze by była czymś powszechnym, inni z kolei są zdania, że dostęp do broni powinien być utrudniony. Dostępny jedynie dla wąskiego grona osób, w wyjątkowych sytuacjach.


Temat ten nie jest czymś nowym.


Jest on poruszany właściwie za każdym razem, gdy dochodzi do groźnych incydentów z użyciem broni. Najczęściej słyszymy o tego typu sytuacjach gdy mowa o Stanach Zjednoczonych, w których dostęp do broni to coś normalnego. W tym kraju jest bardzo silna tradycja, jeśli chodzi o możliwość posiadania broni oraz jej używania w momencie zagrożenia życia albo mienia. To w Stanach jest dużo firm z tradycjami, które produkują broń. Dobry przykład to Smith&Wesson http://www.cqb.pl/smith-wesson-m-60.html założona w 1852 roku . To duże oraz rozpoznawane niemal wszędzie na świecie przedsiębiorstwo, które między innymi produkuje broń palną jak i wyposażenie dla służb mundurowych. Natomiast tego typu firm jest znacznie więcej.


jazda konna
Autor: Goldwin


Dość dużo jest osób, które uważają, iż również w Polsce dostęp do broni powinien być powszechny. Uważają oni, iż to zwiększy stopień bezpieczeństwa obywateli, jacy mogliby bronić się na przykład podczas włamań albo napaści. To miałoby trochę wyrównać szansę miedzy obywatelem, a osobom stwarzającą zagrożenie. To jeden punkt widzenia, jednak inni obawiają się, że posiadanie broni zwiększy ilość niebezpiecznych zajść z jej wykorzystaniem. Sporo ludzi nie będzie miało skrupułów, by po nią sięgnąć.


Dla części osób broń to tylko broń palna, jednak warto pamiętać też o różnego rodzaju narzędziach, które są przykładowo używane podczas polowań. To na przykład noże różnego rodzaju. Jednym z z takich narzędzi jest fixedy, którego ostrze nie jest składane. Nóż dzięki temu jest bardzo trwały oraz mocny. Sprawdzi się doskonale na wyjazdach survivalowych. Tego typu sprzęt to także broń, jaka jest w ciągłym użyciu. Dlatego moglibyśmy się zastanowić nad argumentem ludzi martwiących się, że w przypadku łatwego dostępu do broni, ludzie będą używać jej bez opamiętania.
Właściwie wiele rzeczy może służyć jako broń, mentalności ludzi nie zmienimy. Wszak krzywdę można wyrządzić każdym narzędziem i to nawet skutek może być śmiertelny. Dlatego może niekoniecznie nie ma sensu się obawiać sytuacji, kiedy to broń będzie dostępna dla każdego. Gdy ktoś będzie chciał zrobić komuś krzywdę, to jest w stanie zrobić to i nie używając broni.


Z pewnością pomocny może być system ewidencji oraz kontrolowanie do czego wykorzystywana jest broń. Tak naprawdę debata na temat dostępu do broni to temat bardzo burzliwy, jaki dzieli członków społeczeństwa. Każdy posiada wszak własne argumenty stające za albo przeciw powszechnemu kupowaniu broni.